Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka bërë disa shënime për skenarin e filmit të ardhshëm të Netflix, “Leave The World Behind”.

Bazuar në romanin e vitit 2020 të Rumaan Alam me të njëjtin emër, ky film ndjek Clay dhe Amanda Sandford, një çift që nisin një pushim të gjatë në ishull pak para se një apokalips misterioz të shfaqet.

Kasti përfshin fituesit e çmimit “Oscar”, Ethan Hawke dhe Julia Roberts, respektivisht si Clay dhe Amanda, dhe atyre u bashkohen aktorë të tjerë të talentuar si Mahershala Ali, Kevin Bacon, Myha’la Herrold dhe Charlie Evans.

Duke folur për Vanity Fair përpara premierës së “Leave The World Behind”, shkrimtari, producenti dhe regjisori Sam Esmail zbulon se Obama ishte shumë i dobishëm në zhvillimin e skenarit të këtij projekti.

Ai shpjegon se duke qenë se ish-presidenti ishte një nga ekspertët më të sprovuar në menaxhimin e krizave, ai ishte “në gjendje të më argumentonte pak se si mund të shpalosen gjërat në realitet”.

46-vjeçari shton gjithashtu se Obama është një admirues i madh i filmit dhe ai dëshironte që të dilte mirë.

“Në draftet origjinale të skenarit, unë patjetër i shtyva gjërat shumë më larg se sa ishin në film dhe Presidenti Obama, duke pasur përvojën që ai ka, ishte në gjendje të më drejtonte pak se si mund të shpalosen gjërat në realitet. Unë po shkruaj atë që mendoj se është trillim, në pjesën më të madhe, po përpiqem ta mbaj sa më të vërtetë në jetë, por po e ekzagjeroj dhe po dramatizoj”, tha Esmail.

“Ai kishte shumë shënime për personazhet dhe ndjeshmërinë që do të kishim për ta. Më duhet të them se ai është një adhurues i madh i filmave dhe nuk po jepte vetëm shënime për gjërat që ishin nga prejardhja e tij. Ai jepte shënime si adhurues i librit dhe donte të shihte një film vërtet të mirë”, vazhdon tutje ai.

“Leave the World Behind” pritet të ketë premierën më 25 tetor 2023. /Telegrafi/

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *